Odvysielanie – nekomerčné video

TV Bratislava môže, za istých kvalitatívnych, právnych a finančných podmienok, odvysielať bežný, publicistický program. O podmienkach sa dozviete nižšie.

Prečo takáto novinka?

V poslednej dobe sa priamo roztrhlo vrece s videami. Dôvodom je už spomínané emociálne pôsobenie, zapamätateľnosť a zapojenie viacerých zmyslov. Potvrdzuje sa, že audiovízia je najúspešnejší komunikačný prostriedok všetkých čias.

Vďaka vývoju technológií, je video možné zaznamenať aj na mobilný telefón, tak ich môže vyrábať každý. Video už dávno nie je doménou niekoľkých spoločností a profesionálov, tak ako to bolo v 90-tych rokoch, keď vzniklo naše televízne štúdio.

Dnes už veľa tlačových oddelení, najmä v štátnej správe a samospráve, má svoj „videokrúžok“ a vyrába videá pre sociálne siete.
Denne dostávame dostávame správy s ponukami na webináre a videokurzy každého druhu. Videá sú tiež rôznej kvalitatívnej, obsahovej a obrazovej, úrovne.

Videá pravidelne vyrábajú aj kultúrne inštitúcie, divadlá, galérie a organizátori podujatí.

Intenzívne počas pandémie. Často ide o vysoko kvalitné, profesionálne spracované videá, napríklad záznamy z kultúrnych predstavení.
Často bolo na ne vynaložených viac financíí, akoby ich spracovala bežná produkčná spoločnosť, alebo ktorákoľvek televízia.

Kde tieto videá, či livestream záznamy končia?

Odložené na Youtube či Facebooku, kde potešilo iba niekoľko stoviek ľudí, napriek aktivačnej kampani na sociálnych sieťach a medzi priateľmi.
Bolo by aj naivné si myslieť, že sa z toho stane virálne video, alebo že si ľudia budú masovo kupovať vstupenky na sledovanie livestreamovaného koncertu.
Youtube má síce miliardy sledovateľov, ale aj miliardy videí. Ako si nájde to vaše? Kvalitný obsah potrebuje cestu k spotrebiteľovi, čiže distribúciu.

Nie je škoda, ak sa také veľké úsilie videa vynaložilo iba pre pár stoviek, alebo tisícov divákov? Efektivitu vypočítame ľahko ako podiel: náklady na výrobu videa k počtu divákov. Tak zistíme, koľko sme investovali do jedného diváka.

Ponúkame vysielací čas pre kvalitné videá.

Vyššie uvedenou úvahou vznikol nápad – ponúknuť aj nekomerčný vysielací čas, čiže  publikum divákov TV Bratislava. A po dohode aj publikum celej siete regionálnych televízií v SR.

Čo všetko si môžete nechať odvysielať v televízií?

Vyhotovený záznam z predstavenia

Nič sa nevyrovná autentickému zážitku pri návšteve predstavenia osobne. Ale, ak chcete zážitok sprostredkovať a vyvolať emócie  – najvhodnejšia je práve televízia.
Tam ho iba jedným odvysielaním ho uvidia tisíce divákov, v pohodlí obývačky, kde relaxujú a možno aj s celou rodinou. Je už na vás či ponúknete celé predstavenie, alebo iba logicky súvislú časť.

Livestreamovaný koncert

Nebolo vám smutno, že na koncerte bolo live pripojených málo sledovateľov, hoci to mali zadarmo a z domu? Ukázať ho môžete ďalším.
Všetci naši diváci nie sú vaša cieľová skupina, ale budujete si tak široké povedomie. Ak ste už známi, pripomeniete sa.
Po ukončení pandémie ľudia vás budú chcieť vidieť aj naživo 🙂

Športové podujatia

Pre divákov TV Bratislava je zaujímavá najmä miestna liga. Ale tá predstava, že sa na seba pozeráte s celou rodinou 🙂

Obrazové podcasty

Rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Mnohí si zaslúžia, aby ostatní poznali ich príbeh.

Všeobecné výhody

Televízia buduje široké povedomie o značke.
TV popularizuje a o obsahu videného sa hovorí.
TV podporuje vyhľadávanie značky na internete.

Benefity od TV Bratislava

Viac ako 100 000 pravidelných divákov.
Propagácia lokálneho podujatia.
Imidž mecenáša kultúry alebo športu.

Aký je postup?

Napíšte nám a popíšte okolnosti vzniku videa, aký je žáner, pre koho by mohol byť zaujímavý.
Pošlite nám video: najskôr postačí odkaz na YT, neskôr v najvyššej kvalite cez úschovňu.
Ak bude vyhovujúce po kvalitatívne a obsahovo, môžeme dohodnúť podmienky spolupráce.
 • Pre spoluprácu máme pripravenú Zmluvu o postupení programu do vysielania. Dôležité je, aby výrobca diela dal súhlas na odvysielanie a tiež prehlásil, že má všetky autorské práva vysporiadané.
  S tým by nemal byť problém, ak video už zverejnil na internete, tak asi nik nenamieta.

 • Potrebujeme ho v bežnom formáte MPEG4 a čo najvyššej kvalite pre naše HD vysielanie. Posúdi to náš technik.

 • Od vás budeme potrebovať iba zoznam použitej hudby. TV Bratislava platí SOZE každý mesiac poplatky, takže žiadny problém.

 • S prípravou videa do vysielania sú spojené náklady a to obsahová a technická kontrola, práca technika na vysielacom pracovisku ako aj administratívne práce. To sú fixné náklady, minimálny poplatok.
  Cena za vysielací čas bude dohodnutá podľa atraktívnosti obsahu.
  Za atraktívny program, napríklad koncert, divadelné predstavenie, nemusíme požadovať nič, iba reciprocitu vo forme propagácie TV Bratislava, spolu s predstavením.
  Ak je obsahom webinár, ktorý má v skutočnosti prilákať klientelu a buduje meno podnikateľskému subjektu, budeme žiadať aj poplatok za distribúciu.
  Nebude to ale taká suma, akú žiadajú sociálne siete za zobrazenia.

 • Platili by sme a budeme platiť, keby nám takto dodaný program priniesol takú zvýšenú sledovanosť, že sa nám zvýšia reklamné príjmy. Je to aj naším zbožným prianím 🙂

  Skutočnosť je taká, že tie videá sa už aj tak vyrábajú do šuplíku – na YT kanál. Tam ho v lepšom prípade uvidí niekoľko tisíc ľudí. Pravdaže iba tých, ktorí YT kanály sledujú.
  Výrobca videí ale potrebuje široké povedomie a budovanie svojej značky, aby ľudia vedeli, čo majú na YT hľadať.
  Ďalším faktom je, že mnoho videí bolo draho vyrobených z verejných financií a tak by mali sprístupnené širokej verejnosti. Ak sú ochotní platiť do sociálnych sietí, prečo nie nám?
  My z utržených financií skvalitníme program a odovzdáme dane do SK rozpočtu.

 • Bežné, ktoré zakazujú propagáciu liečiv, alkoholu, sexu, násilia atď.
  špecifikom v televízií je, že je zakázaná skrytá reklama. To znamená, že vo videu nesmú byť reklamné prvky: výzva na kúpu produktu, logá a ceny produktov.
  Reklama musí byť jasne a zreteľne označená zvukovoobrazovým predelom s názvom: reklama, telenákup alebo product placement.
  Ak sa vo videu také prvky nachádzajú, je potrebné ich vystrihnúť alebo zamaskovať.
  Ale reklama môže byť odvysielaná pred a po programe, s označením „v programe bol použitý product placement“, alebo môže byť použitý sponzorský odkaz „tento program vám prináša XY“.